Toshiba Portege Z30-E Core i7 8th Gen, 8GB, 256GB SSD, 13.3″ FHD LED,Windows 11 Pro
₨55000
Intel Core i7 8th Gen/8GB/256GB SSD/13.3″ FHD ED/Win 11 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 8th Gen/8GB/256GB SSD/13.3″ HD ED/Win 11 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Toshiba |
| Series | Portege |
| Model | Portege Z30-E |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8550U Core i7 1.8GHz upto 4.0GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
OTHER | |
| Other Features | Ultrabook, Upto 8 Hours Battery Life |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Toshiba |
| Series | Portege |
| Model | Portege Z30-E |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8550U Core i7 1.8GHz upto 4.0GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
OTHER | |
| Other Features | Ultrabook, Upto 8 Hours Battery Life |
