Toshiba Portege X30-E Core i5 8th Gen, 8GB RAM, 256GB SSD, 13.3″ FHD IPS LED
₨55000
Core i5 8th Gen, 8GB RAM, 256GB SSD, 13.3″ FHD IPS LED, Windows 11 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Portégé X30-E
SLEEK, POWERFUL & SECURE. THE LAPTOP FOR YOUR BUSINESS.

15.9mm
thin
1.05kg
weight
up to
10hours
of battery life
8th generation Intel® Core™ processor with vPro™ technology to deliver performance and security
Synaptics® Natural ID fingerprint sensor
Synaptics® Natural ID fingerprint sensor
360° sound system with Harman Kardon® stereo speakers and DTS Sound™ software
Multi-port capabilities with Type-C™ gen 2 port with Thunderbolt™ 3
OUR DIFFERENTIATORS


Expanded Connectivity
Extensive range of connectivity ports built into a thin and sleek laptop



| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Toshiba |
| Series | Portege |
| Model | Portege X30-F |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8265U Core i5 1.6GHz upto 3.9GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Infrared IR HD camera for Windows Hello™ face sign-in |
| HDMI | Yes |
| USB 3 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
OTHER | |
| Other Features | upto 10 Hours Battery Life |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Toshiba |
| Series | Portege |
| Model | Portege X30-F |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8265U Core i5 1.6GHz upto 3.9GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Infrared IR HD camera for Windows Hello™ face sign-in |
| HDMI | Yes |
| USB 3 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
OTHER | |
| Other Features | upto 10 Hours Battery Life |

