Razer Blade Rz09-0328 Core i7 10th Gen 10750H, 16GB, 512GB NVME, NVidia RTX2070 8GB DDR6, 15.6″ 4K OLED, Windows 11
₨310000
Core i7 10th Gen, 16GB, 512GB, RTX 2070 8GB DDR6, 15.6″ 4K OLED, Windows 11
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 10th Gen, 16GB, 512GB, RTX 2070 8GB DDR6, 15.6″ 4K OLED, Windows 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Razer |
| Series | Razer Blade Gaming |
| Model | Razer Blade 15 RZ09 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 10th Generation |
| Processor Speed | 10750H Core i7 Hexa Core 2.6GHz With Turbo Boost 5GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6" 4K OLED Display |
| Screen Resolution | 3840*2160 4K IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Nvidia GeForce RTX2070 With Max-Q Design 8GB DDR6 |
| Graphics Card Memory | 8GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 3 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Multi Colour RGB Backlight Keyboard |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Razer |
| Series | Razer Blade Gaming |
| Model | Razer Blade 15 RZ09 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 10th Generation |
| Processor Speed | 10750H Core i7 Hexa Core 2.6GHz With Turbo Boost 5GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6" 4K OLED Display |
| Screen Resolution | 3840*2160 4K IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Nvidia GeForce RTX2070 With Max-Q Design 8GB DDR6 |
| Graphics Card Memory | 8GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 3 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Multi Colour RGB Backlight Keyboard |
