MSI GF65 Thin 10UE-014UK Ci7 10th Gen, RTX3060 6GB,15.6″ FHD 144 Hz Gaming Laptop
₨270000
Core i7 10750H, 16GB RAM, 1TB NVME SSD, NVidia RTX 3060 6GB DDR, 15.6″ FHD 144Hz LED, Windows 11
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 10750H, 16GB RAM, 1TB NVME SSD, NVidia RTX 3060 6GB DDR, 15.6″ FHD 144Hz LED, Windows 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Series | MSI Gaming Series |
| Model | GF65 Thin 10UE-014UK |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 10th Generation |
| Processor Speed | 10750H Core i7 Hexa Core 2.6GHz With Turbo Boost 5GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6" diagonal FHD IPS 144Hz anti-glare micro-edge WLED-backlit |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 1TB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 with 6 GB DDR 6 |
| Graphics Card Memory | 6GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Series | MSI Gaming Series |
| Model | GF65 Thin 10UE-014UK |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 10th Generation |
| Processor Speed | 10750H Core i7 Hexa Core 2.6GHz With Turbo Boost 5GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6" diagonal FHD IPS 144Hz anti-glare micro-edge WLED-backlit |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 1TB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 with 6 GB DDR 6 |
| Graphics Card Memory | 6GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
