Details
Core i7 6700HQ/16GB DDR4/256GB SSD/500GB/nVidia GTX 960 4GB/17.3″ FHD LED/Win 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 6th Generation |
| Processor Speed | 6700HQ Core i7 2.6GHz upto 3.5GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| Hard Disk | 250GB Sata |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | nVidia GTX 960M 4GB DDR 5 + Intel HD 520 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 6th Generation |
| Processor Speed | 6700HQ Core i7 2.6GHz upto 3.5GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| Hard Disk | 250GB Sata |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | nVidia GTX 960M 4GB DDR 5 + Intel HD 520 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
