Lenovo W520 Mobile Workstation Core i7 2860QM, 8GB, 128GB SSD+500GB HDD, NVidia Quadro 2GB
₨35000
Intel Core i7 2nd Gen 2860QM/8GB/128GB SSD+500GB HDD/nVidia Quadro 2GB/Cam/15.6″ FHD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 2nd Gen 2860QM/8GB/128GB SSD+500GB HDD/nVidia Quadro 2GB/Cam/15.6″ FHD LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Thinkpad Workstation |
| Model | Thinkpad W520 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 2nd Generation |
| Processor Speed | 2860QM Core i7 2.5GHz with Turbo Boost 3.6GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 128GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro K2000M |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Display Port |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Thinkpad Workstation |
| Model | Thinkpad W520 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 2nd Generation |
| Processor Speed | 2860QM Core i7 2.5GHz with Turbo Boost 3.6GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 128GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro K2000M |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Display Port |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Finger Print Reader | Yes |
