Lenovo Thinkpad W540 Core i7 4th Gen, 8GB RAM, 256GB, NVidia Quadro K1100M 2GB, 15.6″ FHD LED
₨57000
Core i7 4th Gen 4710MQ/8GB/256GB SSD/NVidia Quadro K1100M/15.6″ FHD LED/Win 10Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 4th Gen 4710MQ/8GB/256GB SSD/NVidia Quadro K1100M/15.6″ FHD LED/Win 10Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad W540 Mobile Workstation |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 4710MQ Core i7 2.5GHz with Turbo Boost 3.5GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro K1100M |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Mini Display Port |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Spill Resistant | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad W540 Mobile Workstation |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 4710MQ Core i7 2.5GHz with Turbo Boost 3.5GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro K1100M |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Mini Display Port |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Spill Resistant | Yes |
