Lenovo ThinkPad T490 Core i5 8th Gen, 8GB RAM, 256GB SSD, 14″ FHD IPS LED
₨60000
Lenovo ThinkPad T490 – Intel Core i5 8th Gen/8GB /256GB NVME SSD/14″ FHD LED/Win 11 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Lenovo ThinkPad T490 – Intel Core i5 8th Gen/8GB /256GB NVME SSD/14″ FHD LED/Win 11 Pro
Model: Lenovo ThinkPad T490
Processor: Core i5 8365U 1.6GHz up to 4.1Ghz 4 Core 8 Logical Processors
Generation: 8th Generation
RAM: 8GB Ram extendable up to 40GB
HDD/SSD: 256GB NVME SSD
Graphics: Intel UHD 620
Display: 14 Inch Full HD 1080P IPS Display
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad T490 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8365U Core i5 1.6GHz with Turbo Boost 4.1GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 40GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 3 | 2 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
OTHER | |
| Other Features | upto 10 Hours Battery Life |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad T490 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8365U Core i5 1.6GHz with Turbo Boost 4.1GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 40GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 3 | 2 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
OTHER | |
| Other Features | upto 10 Hours Battery Life |
