Lenovo Thinkpad T470 Core i5 6th Gen, 8GB, 256GB SSD, 14″ HD LED
₨41000
Intel Core i5 6th Gen/8GB DDR4/256GB SSD/14″ HD IPS LED/Win 10 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
The Lenovo ThinkPad T470: Built like a tank, runs like a…well, not a cheetah
The ThinkPad T470 is a business laptop that’s about as fun and exciting as a spreadsheet full of numbers (which is to say, not very). But hey, if you’re looking for a reliable workhorse that can take a beating and keep on chugging, this might be your guy (or gal, laptops don’t have genders).
Here’s the skinny on the T470:
- Built like a brick: This thing is sturdy. You could probably use it as a doorstop, or maybe a makeshift weapon in a pinch (although I wouldn’t recommend it).
- Keyboard that won’t quit: The ThinkPad keyboard is legendary for a reason. It’s clicky, comfy, and will have you typing away like a champion…of productivity.
- Battery life that goes the distance: You can pretty much work all day on this laptop without needing to scramble for an outlet. Just imagine, freedom from the wall!
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad T470 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | 6300U Core i5 2.4GHz upto 3.0GHz 6th Generation |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB M.2 |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 3 | 3 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Spill Resistant | Yes |
OTHER | |
| Other Features | upto 10 Hours Battery Life |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad T470 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | 6300U Core i5 2.4GHz upto 3.0GHz 6th Generation |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB M.2 |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 3 | 3 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Spill Resistant | Yes |
OTHER | |
| Other Features | upto 10 Hours Battery Life |
