Lenovo Thinkpad T440 Core i7 4th Gen, 8GB, 256GB SSD, NVidia 1GB, 14″ HD+ LED
₨42000
Core i7 4th Gen/8GB/256GB SSD/NVidia 1GB/Cam/14″ HD+ LED/Win 10Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 4th Gen/8GB/256GB SSD/NVidia 1TBCam/14″ HD+ LED/Win 10Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad T440P |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 4600U Core i7 2.1GHz upto 3.1GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1600 x 900 :HD+ LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 4600 + nVidia GT720M |
| Graphics Card Memory | 1GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Mini Display Port |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Spill Resistant | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad T440P |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 4600U Core i7 2.1GHz upto 3.1GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1600 x 900 :HD+ LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 4600 + nVidia GT720M |
| Graphics Card Memory | 1GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Mini Display Port |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Spill Resistant | Yes |
