Lenovo Slim 7 16IAH7 Core i7 12700H, 16GB DDR5, 1TB NVME, Intal Arc370 4GB DDR6, 15.6″ QHD+ 120Hz 500Nits Touch Screen IPS LED, Windows 11
₨250000
Core i7 12700H, 16GB DDR5, 1TB NVME, Intal Arc370 4GB DDR6, 15.6″ QHD+ 120Hz 500Nits Touch Screen IPS LED, Windows 11
people are viewing this right now
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Slim Series |
| Model | Slim 7 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 12th Generation |
| Processor Speed | 12700H Core i7 upto 4.7GHz Turbo Boost 14 Cores, 20 Threads |
| Processor Cache | 24MB Smart Cache |
DISPLAY | |
| Screen Size | 16 inch Multi Touch Display |
| Screen Resolution | 2560*1600 |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | LPDDR5 on board |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 1TB Gen4 NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Arc™ A370M Graphics with 4GB GDDR6 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Infrared IR HD camera for Windows Hello™ face sign-in |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
