Lenovo Professional Workstation W530 Core i7 3740QM, 8GB RAM, 128GB SSD+500GB HDD, Nvidia Quadro K2000M
₨42000
Intel Core i7 2.7GHz upto 3.7GHz 3rd Gen/8GB RAM/128GB SSD+500GB HDD/DVD Super/nVidia Quadro K2000M 2GB/15.6″ FHD LED/Win 7 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 2.7GHz upto 3.7GHz 3rd Gen/8GB RAM/128GB SSD+500GB HDD/DVD Super/nVidia Quadro K2000M 2GB/15.6″ FHD LED/Win 7 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad W530 Workstation |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 3rd Generation |
| Processor Speed | 3840QM Core i7 2.7GHz with Turbo Boost 3.7GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3 |
| Max Ram | 32GB |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro K2000M |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Display Port |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad W530 Workstation |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 3rd Generation |
| Processor Speed | 3840QM Core i7 2.7GHz with Turbo Boost 3.7GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3 |
| Max Ram | 32GB |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro K2000M |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Display Port |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
