Lenovo Ideapad C340 Core i5 10th Gen, 20GB, 512GB, 14″ FHD Touch Screen X360, Windows 11
₨115000
Out of stockpeople are viewing this right now
Out of stock
Details
Behold! The Lenovo Ideapad C340: The Laptop That Does Flippin’ Gymnastics!
Under the hood: A processor that’s faster than a toddler spotting cake (but maybe not a cheetah). It won’t win any awards for speed, but it’ll handle daily tasks and browsing the web just fine.
RAM: Holds more stuff than your backpack after a school rummage sale. But don’t worry, it’s way more organized. You’ll have plenty of space for all your important files and applications.
Storage: Enough space to store all your cat videos, embarrassing childhood photos, and important documents (maybe). There’s enough storage to hold your essential documents, but if you plan on storing a ton of games or movies, you might need an external hard drive.
Screen: Folds all the way back like a yoga master, perfect for showing off your questionable dance moves to the internet. The 360-degree hinge allows you to use the laptop in tablet mode, tent mode, or laptop mode.
Battery: Lasts longer than your attention span during a lecture (unless it’s about dinosaurs). You should be able to get a good day’s work out of it on a single charge.
Durability: Built like a tank (well, a plastic tank, but hey, it can probably survive a coffee spill). It’s not going to win any awards for being indestructible, but it should be able to handle everyday bumps and bruises.
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ideaPad |
| Model | Ideapad C340 |
| OS Version | Windows 11 |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 10th Generation |
| Processor Speed | 10210U Core i5 1.6 GHz base frequency, up to 4.2 GHz base with Intel® Turbo Boost |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 20GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 36GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ideaPad |
| Model | Ideapad C340 |
| OS Version | Windows 11 |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 10th Generation |
| Processor Speed | 10210U Core i5 1.6 GHz base frequency, up to 4.2 GHz base with Intel® Turbo Boost |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 20GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 36GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
