Inspiron 3576 Core i3 8th Gen
₨63000
Intel Core i3 2.2GHz 8th Gen/4GB/1TB/15.6″ FHD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i3 2.2GHz 8th Gen/4GB/1TB/15.6″ FHD LED
Inspiron 3576 Core i3 8th Gen price in Pakistan
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 3576 |
| OS Version | Ubuntu |
| Warranty | 2 Years Local and International |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i3 8th Generation |
| Processor Speed | 8130U Core i3 2.2GHz upto 3.4GHz 8th Gen |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| Hard Disk | 1TB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 3576 |
| OS Version | Ubuntu |
| Warranty | 2 Years Local and International |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i3 8th Generation |
| Processor Speed | 8130U Core i3 2.2GHz upto 3.4GHz 8th Gen |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| Hard Disk | 1TB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
