HP Spectre x360 – 15-ch011dx/Core i7-8th Gen/16GB/512GB/15.6″ diagonal 4K IPS
₨170000
HP Spectre x360 – 15-ch011dx/Core i7-8th Gen/16GB/512GB NVME SSD/15.6” LED/Windows 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
The hp spectre x360 15-ch011dx is a perfect switch that you can make from a desktop. Furthermore, it has a beautifully dynamic, user-friendly interface and a powerful processor and memory standard, which gives you ease of usage. With a trustworthy laptop like this, you don’t have to worry about days when it won’t work optimally.
You can efficiently work on the hp spectre x360 15-ch011 and play games as well. This laptop can support you in every facet of your life, whether for work or personal use. You can also visit the NexGen website and look for other laptops which you might like.
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP Spectre |
| Model | HP Spectre x360 - 15-ch011dx |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8550U Core i7 1.8GHz upto 4.0GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 15.6" diagonal 4K, BrightView, micro-edge, AMOLED, multitouch-enabled, edge-to-edge glass with anti-reflection Corning® Gorilla® Glass NBT™, 400 nits, 100% DCI-P3 (3840 x 2160) |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel UHD Graphics 620 + nVidia MX150 |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | HP Wide Vision FHD IR Camera with integrated dual array digital microphone |
| HDMI | HDMI Port |
| USB 2 | 0 Port |
| USB3.1 | 1 Port, 1 Port ( Type C ) |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP Spectre |
| Model | HP Spectre x360 - 15-ch011dx |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8550U Core i7 1.8GHz upto 4.0GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 15.6" diagonal 4K, BrightView, micro-edge, AMOLED, multitouch-enabled, edge-to-edge glass with anti-reflection Corning® Gorilla® Glass NBT™, 400 nits, 100% DCI-P3 (3840 x 2160) |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel UHD Graphics 620 + nVidia MX150 |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | HP Wide Vision FHD IR Camera with integrated dual array digital microphone |
| HDMI | HDMI Port |
| USB 2 | 0 Port |
| USB3.1 | 1 Port, 1 Port ( Type C ) |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
