HP Pavilion 15-EG0122TX Core i7 11th Gen
₨164000
Intel Core i7 11th Gen/12GB/512GB SSD/NVidia MX450 2GB/15.6″ FHD LED/Win 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 11th Gen/12GB/512GB SSD/NVidia MX450 2GB/15.6″ FHD LED/Win 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP Pavilion |
| Model | Pavilion 15-EG0122TX |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 11th Generation |
| Processor Speed | 1165G7 Core i7 11th Gen Base Frequency 2.8GHz upto Turbo Boost 4.7GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6" diagonal FHD IPS anti-glare micro-edge WLED |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 12GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xe Graphics + NVidia MX450 |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP Pavilion |
| Model | Pavilion 15-EG0122TX |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 11th Generation |
| Processor Speed | 1165G7 Core i7 11th Gen Base Frequency 2.8GHz upto Turbo Boost 4.7GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6" diagonal FHD IPS anti-glare micro-edge WLED |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 12GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xe Graphics + NVidia MX450 |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
