HP Pavilion 14-DV1029TU Core i7 11th Gen, 16GB, 512GB, 14″ FHD IPS LED, Windows 11
₨117000
Core i7 1195G7, 16GB RAM, 512GB NVME, 14″ FHD IPS LED, Windows 11
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 1195G7, 16GB RAM, 512GB NVME, 14″ FHD IPS LED, Windows 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP Pavilion |
| Model | 14-DV1029TU |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 11th Generation |
| Processor Speed | 1195G7 Core i7 11th Gen Base Frequency 2.9GHz With Turbo Speed 5GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP Pavilion |
| Model | 14-DV1029TU |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 11th Generation |
| Processor Speed | 1195G7 Core i7 11th Gen Base Frequency 2.9GHz With Turbo Speed 5GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
