HP Elitebook 840 G2 Core i5 5th Gen 8GB, 256GB SSD, 14″ HD LED
₨41000
Intel Core i5 5th Gen/8GB/256GB SSD/Cam/14″ HD LED/Win 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i5 5th Gen/8GB/256GB SSD/Cam/14″ HD LED/Win 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook 840 G2 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 5th Generation |
| Processor Speed | 5300U Core i5 2.3GHz upto 2.9GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphicd 5500 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Display Port |
| USB 3 | 4 Ports |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook 840 G2 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 5th Generation |
| Processor Speed | 5300U Core i5 2.3GHz upto 2.9GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphicd 5500 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Display Port |
| USB 3 | 4 Ports |
