HP Elitebook 830 G6 Core i5 8th Gen, 16GB, 256GB SSD, 13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED
₨90000
HP Elitebook 830 G6 – Intel Core i5 8th Gen/16GB/256GB SSD/13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED/Windows 10
people are viewing this right now
Details
HP Elitebook 830 G6 – Intel Core i5 8th Gen/16GB/256GB SSD/13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED/Windows 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook 830 G6 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8350U Core i5 1.7GHz upto 3.6GHz With Vpro Technology |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook 830 G6 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8350U Core i5 1.7GHz upto 3.6GHz With Vpro Technology |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
