HP Elitebook 820 G3 Core i5 6th Gen, 8GB, 128GB SSD+500GB HDD, 12.5″ HD LED
₨43000
Intel Core i5 6th Gen/8GB/128GB SSD+500GB HDD/12.5″ HD LED/Win 10 Pro
people are viewing this right now
Details
Intel Core i5 6th Gen/8GB/128GB SSD+500GB HDD /12.5″ HD LED/Win 10 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook 820 G3 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | 6200U Core i5 2.3GHz upto 2.8GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 12.5 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 128GB M.2 |
| Hard Disk | 500GB Sata |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD 520 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Display Port |
| VGA Port | Yes |
| USB 3 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook 820 G3 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | 6200U Core i5 2.3GHz upto 2.8GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 12.5 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 128GB M.2 |
| Hard Disk | 500GB Sata |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD 520 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Display Port |
| VGA Port | Yes |
| USB 3 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
