Details
AMD Ryzen 3 3250U 10th Gen/4GB/1TB/AMD Radeon Graphics/15.6″ HD LED/Win 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP 15 |
| Model | 15s-GU0018AU |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Processor Speed | AMD Ryzen 3 3250U 2.6GHz upto Turbo Boost 3.5GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | Optional M.2 Slot for SSD |
| Hard Disk | 1TB Sata |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | AMD / ATI Graphics |
| Graphics Card Details | AMD Radeon™ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP 15 |
| Model | 15s-GU0018AU |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Processor Speed | AMD Ryzen 3 3250U 2.6GHz upto Turbo Boost 3.5GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | Optional M.2 Slot for SSD |
| Hard Disk | 1TB Sata |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | AMD / ATI Graphics |
| Graphics Card Details | AMD Radeon™ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
