HP 15-FQ2653TU Core i7 11th Gen, 8GB, 512GB SSD, 15.6″ FHD LED, Windows 11
₨163000
Intel Core i7 11th Gen/8GB/512GB SSD/15.6″ FHD LED/Win 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 11th Gen/8GB/512GB SSD/15.6″ FHD LED/Win 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP 15 |
| Model | 15-FQ2653TU |
| OS Version | Windows 10, Windows 11 |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor Speed | 1165G7 Core i7 11th Gen Base Frequency 2.8GHz upto Turbo Boost 4.7GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
OTHER | |
| Other Features | Upto 8 Hours Battery Life |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP 15 |
| Model | 15-FQ2653TU |
| OS Version | Windows 10, Windows 11 |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor Speed | 1165G7 Core i7 11th Gen Base Frequency 2.8GHz upto Turbo Boost 4.7GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
OTHER | |
| Other Features | Upto 8 Hours Battery Life |
