HP 15-DA1016TX Core i7 8th Gen
₨120000
Core i7 8th Gen/8GB/1TB/nVidia 4GB/15.6″ HD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 8th Gen/8GB/1TB/nVidia 4GB/15.6″ HD LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP 15 |
| Model | 15-DA1016TX |
| OS Version | MS DOS |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| Hard Disk | 1TB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel UHD Graphics + nVidia MX130 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP 15 |
| Model | 15-DA1016TX |
| OS Version | MS DOS |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| Hard Disk | 1TB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel UHD Graphics + nVidia MX130 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
