Dell XPS 17 9700 Core i7 10th Gen, 32GB RAM, 512GB SSD, NVidia RTX2060 6GB, 17.3″ FHD+ IPS LED, Win 11
₨270000 ₨260000
Core i7 10875H, 32GB RAM, 512GB NVME SSD, NVidia RTX2060 6GB DDR6, 17.3″ FHD+ IPS LED, Windows 11
people are viewing this right now
Details
Core i7 10875H, 32GB RAM, 512GB NVME SSD, NVidia RTX2060 6GB DDR6, 17.3″ FHD+ IPS LED, Windows 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell XPS |
| Model | XPS 17 9700 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 10th Generation |
| Processor Speed | 10875H Core i7 2.3GHZ With Turboboost 5.1GHz ( 8 Cores, 16 Threads ) |
| Processor Cache | 16MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 17.3 Inch |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Geforce RTX2060 With 6GB DDR6 |
| Graphics Card Memory | 6GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Infrared IR HD camera for Windows Hello™ face sign-in |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 4 Ports with Thunderbolt 3 |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell XPS |
| Model | XPS 17 9700 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 10th Generation |
| Processor Speed | 10875H Core i7 2.3GHZ With Turboboost 5.1GHz ( 8 Cores, 16 Threads ) |
| Processor Cache | 16MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 17.3 Inch |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Geforce RTX2060 With 6GB DDR6 |
| Graphics Card Memory | 6GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Infrared IR HD camera for Windows Hello™ face sign-in |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 4 Ports with Thunderbolt 3 |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
