Dell XPS 15 9570 Core i7 8th Gen, 16GB, 512GB SSD, GTX 1050Ti 4GB 15.6″ 4K IPS Touch Screen LED
₨160000
Core i7 8th Gen 8750H/16GB/512GB NVME SSD/NVidia GTX 1050Ti 4GB/15.6″ 4K IPS Touch Screen LED/Windows 11
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 8th Gen 8750H/16GB/512GB NVME SSD/NVidia GTX 1050Ti 4GB/15.6″ 4K IPS Touch Screen LED/Windows 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell XPS |
| Model | XPS 15 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8750H Core i7 2.2GHz With Turbo Bosst 4.1GHz 6 Cores |
| Processor Cache | 9MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch Multi Touch Display |
| Screen Resolution | 3840*2160 4K IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | nVidia GTX1050 Ti |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
OTHER | |
| Other Features | Just Like New |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell XPS |
| Model | XPS 15 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8750H Core i7 2.2GHz With Turbo Bosst 4.1GHz 6 Cores |
| Processor Cache | 9MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch Multi Touch Display |
| Screen Resolution | 3840*2160 4K IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | nVidia GTX1050 Ti |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
OTHER | |
| Other Features | Just Like New |
