Dell XPS 15 9520 Core i7 12700H, 16GB, 512GBNVME, RTX3050 4GB, 15.6″ FHD+ IPS LED, Windows 11
₨260000
Core i7 12th Gen 12700H, 16GB DDR5, 512GB NVME Gen 4, NVidia RTX3050 4GB, 15.6″ FHD+ IPS LED, Windows 11
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 12th Gen 12700H, 16GB DDR5, 512GB NVME Gen 4, NVidia RTX3050 4GB, 15.6″ FHD+ IPS LED, Windows 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell XPS |
| Model | XPS 15 9520 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 12th Generation |
| Processor Speed | 12700H Core i7 upto 4.7GHz Turbo Boost 14 Cores, 20 Threads |
| Processor Cache | 24MB Smart Cache |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6" 16:10 |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR 5 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Geforce RTX 3050 With 4GB DDR6 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Infrared IR HD camera for Windows Hello™ face sign-in |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™, 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell XPS |
| Model | XPS 15 9520 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 12th Generation |
| Processor Speed | 12700H Core i7 upto 4.7GHz Turbo Boost 14 Cores, 20 Threads |
| Processor Cache | 24MB Smart Cache |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6" 16:10 |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR 5 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Geforce RTX 3050 With 4GB DDR6 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Infrared IR HD camera for Windows Hello™ face sign-in |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™, 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
