Dell Precision 5550 Intel Xeon 10855M 10th Gen, 32GB, 512GB SSD, NVidia Quadro T1000 4GB, 15.6″ FHD+ IPS LED, Win 11Pro
₨195000
Xeon 10th Gen 10855M, 32GB RAM, 512GB NVME SSD, NVidia Quadro T1000 4GB, 15.6″ FHD+ IPS LED, Windwos 11Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Xeon 10th Gen 10855M, 32GB RAM, 512GB NVME SSD, NVidia Quadro T1000 4GB DDR6, 15.6″ FHD+ IPS LED, Windwos 11Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell Precision Workstation |
| Model | Precision 5550 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Intel Xeon |
| Processor Speed | 10855M Xeon 2.8GHz With Turbo Boost 5.1GHz 6 Core , 12 Threads |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro T1000 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™, 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell Precision Workstation |
| Model | Precision 5550 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Intel Xeon |
| Processor Speed | 10855M Xeon 2.8GHz With Turbo Boost 5.1GHz 6 Core , 12 Threads |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro T1000 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™, 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
