Dell Latitude E7440 Core i7 4th Gen, 8GB, 256GB SSD, 14″ FHD LED
₨42000
Intel Core i7 2.1GHz 4th Gen/8GB/256GB/Cam/14″ FHD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 2.1GHz 4th Gen/8GB/256GB SSD/Cam/14″ FHD LED/Win 10 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude E7440 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 4600U Core i7 2.1GHz upto 3.1GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 4400 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude E7440 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 4600U Core i7 2.1GHz upto 3.1GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 4400 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
