Dell Latitude E7240 Core i5 4th Gen, 8GB, 128GB, 12.5″ HD LED
₨30000
Core i5-4th Gen/8GB/128GB SSD/Cam/12.5″ HD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i5-4th Gen/8GB/128GB SSD/Cam/12.5″ HD LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 4th Generation |
| Processor Speed | 4300U Core i5 1.9GHz upto 2.9GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 12.5 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 128GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD 4600M |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 0 Port |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 4th Generation |
| Processor Speed | 4300U Core i5 1.9GHz upto 2.9GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 12.5 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 128GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD 4600M |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 0 Port |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
