Dell Latitude E6530 Core i7
₨25000
Core i7-3520M 2.9GHz/4GB/500GB/NVIDIA 1GB/DVD Super/WebCam/Wifi/BT/15.6″ HD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7-3520M 2.9GHz/4GB/500GB/NVIDIA 1GB/DVD Super/WebCam/Wifi/BT/15.6″ HD LED
Dell Latitude E6530 Core i7 price in Pakistan
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude E6530 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 3rd Generation |
| Processor Speed | 3520M Core i7 2.9GHz upto 3.6GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR3 |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics + nVidia Quadro 1000M |
| Graphics Card Memory | 1GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | No |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB 3 | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude E6530 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 3rd Generation |
| Processor Speed | 3520M Core i7 2.9GHz upto 3.6GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR3 |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics + nVidia Quadro 1000M |
| Graphics Card Memory | 1GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | No |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB 3 | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
