Dell Latitude E5440 Core i7 4th Gen, 8GB, 500GB,NVidia 2GB, 14″ HD LED
₨38000
Core i7 4th Gen/8GB/500GB/Nvidia GT720 2GB/Cam/14″ HD LED/Win 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 4th Gen/8GB/500GB/NVidia GT720 2GB/Cam/14″” HD LED/Win 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude E5440 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 4600U Core i7 2.1GHz upto 3.1GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 4600 + nVidia GT720M |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 0 Port |
| USB 3 | 4 Ports |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude E5440 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 4600U Core i7 2.1GHz upto 3.1GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 4600 + nVidia GT720M |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 0 Port |
| USB 3 | 4 Ports |
