Dell Inspiron 7420 2in1 Core i5 12th Gen, 16GB RAM, 512GB SSD, 14″ FHD Touch Screen X360 LED, Windows 11
₨180000
Core i5 12th Gen, 16GB RAM, 512GB NVME SSD, 14″ FHD IPS X360 Touch Screen LED, Windows 11
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i5 12th Gen, 16GB RAM, 512GB NVME SSD, 14″ FHD IPS X360 Touch Screen LED, Windows 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 7420 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 12th Generation |
| Processor Speed | 1235U Core i5 with Turbo Boost 4.4GHz 10 Cores |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
OTHER | |
| Other Features | Just Like New |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 7420 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 12th Generation |
| Processor Speed | 1235U Core i5 with Turbo Boost 4.4GHz 10 Cores |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
OTHER | |
| Other Features | Just Like New |
