Dell Inspiron 5379 Core i7 8th Gen, 8GB, 512GB SSD, 13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED
₨85000
Core i7 8th Gen/8GB512GB SSD/13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED/Windows 11
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Features & Design

Features Galore: A backlit keyboard makes it nicer to work in dim environments and the infrared camera works with Windows Hello to log you in with quick and secure facial recognition.

Maximize screen space: The 5000 Series’ new design emphasizes more screen and less bezel, so your attention’s drawn to that brilliant wide-angle display.
Designed to impress: The dark gray exterior finish is matched with a smooth, matte black inside, offering an attractive, professional appearance that looks great for any occasion.

The SSD difference: Available Solid State Drive (SSD) option provides longer battery life, quicker responsiveness, quieter performance and improved shock resistance compared to conventional hard drives.
Get connected: The Inspiron 5000 Series 2-in-1 can be equipped with available 802.11ac WiFi for fast, long-range wireless connection with less buffering and drops compared to older designs.


Turn up the heat: From locker rooms to locked cars, we test Inspiron laptops for survival in harsh short-term heat conditions of up to 65°C/149°F.
Everything hinges on it: We test Inspiron laptop hinges to ensure they still feel tight, even after opening and closing the lid 20,000 times.
Keys to success: We test commonly used keys for 10 million keystrokes and touch pad buttons 1 million times with no failure. So go ahead, finish your novel.
Buttoned up: No matter what you set your power and multimedia buttons to do, we’ve tested them all to survive up to 40,000 pushes with no problems.
Twist and turn: Call us excessive, but after twisting an Inspiron laptop’s base and lid more than 25,000 times, we can assure you the parts inside are well protected.
Always a good fit: You’ll probably never need to remove and reinstall your Inspiron’s battery 30 times, but you can rest easy knowing that we’ve tested even that.
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 5379 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8550U Core i7 1.8GHz upto 4.0GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 512GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 5379 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8550U Core i7 1.8GHz upto 4.0GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 512GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
