Dell Inspiron 3593 Core i5 10th Gen, 8GB, 256GB SSD, 15.6″ FHD LED
₨68000
Intel Core i5 10th Gen/8GB/256GB SSD/Cam/15.6″ FHD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i5 10th Gen/8GB/256GB SSD/Cam/15.6″ FHD LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 3593 |
| OS Version | Ubuntu |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 10th Generation |
| Processor Speed | 1035G1 Core i5 1GHz upto 3.6GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Port |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 3593 |
| OS Version | Ubuntu |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 10th Generation |
| Processor Speed | 1035G1 Core i5 1GHz upto 3.6GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Port |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
