Dell Inspiron 3567 Core i5 7th Gen , 8GB, 256GB SSD, 15.6″ HD LED
₨57000
Intel Core i5 2.5GHz 7th Gen/8GB/256GB SSD/DVD Super/Cam/15.6″ FHD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i5 2.5GHz 7th Gen/8GB/256GB SSD/DVD Super/Cam/15.6″ FHD LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 7th Generation |
| Processor Speed | 7200U Core i5 2.5GHz upto 3.1GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 7th Generation |
| Processor Speed | 7200U Core i5 2.5GHz upto 3.1GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
