Dell Inspiron 3542 Core i3 4th Gen
₨28000
Core i3-4005u 1.7GHz/4GB/500GB/DVD Super/Cam/15.6″ HD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i3-4005u 1.7GHz/4GB/500GB/DVD Super/Cam/15.6″ HD LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 3542 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i3 4th Gen |
| Processor Speed | 4010U Intel Core i3 1.7GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB 3 | 2 Ports |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 3542 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i3 4th Gen |
| Processor Speed | 4010U Intel Core i3 1.7GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB 3 | 2 Ports |
