Dell Alienware 17 R4 Core i7 7th Gen With GTX 1080 8GB
₨220000₨210000
Core i7 7th Gen 7820HK/32GB/512GB SSD+1TB HDD/nVidia GTX 1080 8GB DDR5/17.3″ QHD LED/Windows 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 7th Gen 7820HK/32GB/512GB SSD+1TB HDD/nVidia GTX 1080 8GB DDR5/17.3″ QHD LED/Windows 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Alienware Gaming Series |
| Model | Alienware 17 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 7820HK Core i7 2.9GHz With Turbo Boost 3.9GHz Quad Core |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 17.3 Inch |
| Screen Resolution | 2560 X 1440 WQHD IPS |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
| Hard Disk | 1TB Sata |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia GTX 1080 |
| Graphics Card Memory | 8GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Mini Display + HDMI Port |
| USB 3 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Multi Colour RGB Backlight Keyboard |
OTHER | |
| Other Features | Just Like New |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Alienware Gaming Series |
| Model | Alienware 17 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 7820HK Core i7 2.9GHz With Turbo Boost 3.9GHz Quad Core |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 17.3 Inch |
| Screen Resolution | 2560 X 1440 WQHD IPS |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
| Hard Disk | 1TB Sata |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia GTX 1080 |
| Graphics Card Memory | 8GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Mini Display + HDMI Port |
| USB 3 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Multi Colour RGB Backlight Keyboard |
OTHER | |
| Other Features | Just Like New |
