Details
IWO CW7 is one of the latest Apple watches series 7 clone available out in the markets at a budget price. It is a sporty smartwatch that got a square design with a 1.75 inch large IPS screen and is equipped with several features includes a heart rate monitor, Blood oxygen and pressure monitor, Multisport modes, IP67 waterproof, and support Bluetooth calling. So let jump into full details!

| Device | CW7 |
|---|---|
| Shape | Square |
| Dimension | 42.5*35*12.2mm |
| Weight | 43g |
| Colors | Black, Silver, Blue, Pink, Red |
| Display | IPS |
| Screen Size | 1.75 Inch |
| Screen Resolution | 320 x 385 pixels |
| Compatible Os | Android & IOS |
| Sensors |
|
| Bluetooth | V4.0 & V3.0 |
| GPS | NO |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Multi-sports mode | 11 sport modes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Blood Oxygen monitor | Yes |
| Blood Pressure Monitor | Yes |
| Waterproof | IP67 |
| Additional Features |
|
| Battery Capacity | 200 mAh |
| Normal usage | 2-3 days |
| App name | WearFit Pro |
| Strap | Silicone |


| Specifications | — |
|---|
