Baseus Bowie WM02 True Wireless Earphones Black
₨5500
Out of stockpeople are viewing this right now
Out of stock
Details
Baseus Bowie WM02 True Wireless Earphones Black
| Brand Name | BASEUS |
|---|---|
| Style | In-ear |
| Vocalism Principle | Dynamic |
| Origin | Mainland China |
| Active Noise-Cancellation | No |
| Control Button | No |
| Communication | True Wireless |
| Volume Control | No |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Number Of Drivers | 2 |
| Plug Type | None |
| Impedance Range | from 33 to 100 Ω |
| Headphone Pads Material | Silicone |
| Support Memory Card | No |
| Frequency Response Range | 20 – 20000Hz |
| Magnet Type | Other |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Line Length | 0m |
| Package List | User Manual, Charging case, Charging Cable ,Replaceable Pads Set |
| Is wireless | Yes |
| Connectors | Type c |
| Earcups Type | Sealed |
| Charging Method | Charging case |
| Support APP | Yes |
| Function | For Internet Bar, for Video Game, Common Headphone, For Mobile Phone, HiFi Headphone, Sport |
| With Microphone | Yes |
| Features | With Microphone |
| Bluetooth Version | V5.3 |
| Color | Purple/Blue/White/Black |
| Weight | 33g |
| Communication distance | 10m |
| Music playing time | 5 hours (volume at 70%) |
| Playtime with a charging box | 22~25 hours |
| Fully charging time | 1.5 hours |
Light and Dynamic Long-time Enjoying
· Mini and compact Comfortable wear
· 25 hours battery life Long-lasting
· Transparent capsule-like design
· Bluetooth 5.3


Product Size

Product packaging

Wireless 5.3
Exceptionally Fastand Smooth

Transparent Capsule-like Design
Plus the ring indicator lightsreally add a futuristic vibe to the whole design

Comfortable Wear with Seamless Fit
Only 3.8g lightweight for one earbud, seamless fit with 108° elevated angle

25H Long Battery Life
Equipped with Baseus Rapid Charge technology, charge 10min get 2H playtime, convenient charging, no more low battery anxiety

Built-in Hi-fi loudspeaker unit
Offers a powerful deepbass and a crispy clear treble with lossless sound quality.

60ms Low Latency
Turn on the Baseus dual-channel low latency mode, enjoy a seamless no-laggaming experience.

Sensitive Touch Control
Customize your own gestures for the touch control in the app, and make the earphones cater to your preference.

| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Baseus |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Baseus |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | Yes |
