ASUS TUF Gaming FX504GM Core i5 8th Gen, 16GB RAM, 256GB NVME SSD, GTX1060 3GB, 15.6″ FHD LED, Win 11
₨110000₨106000
ASUS TUF Gaming FX504GM Core i5 8th Gen, 16GB RAM, 256GB NVME SSD, GTX1060 3GB, 15.6″ FHD LED, Win 11
people are viewing this right now
Out of stock
Details
ASUS TUF Gaming FX504GM Core i5 8th Gen, 16GB RAM, 256GB NVME SSD, GTX1060 3GB, 15.6″ FHD LED, Win 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Series | Asus TUF Gaming |
| Model | FX504MG |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8300H Core i5 8th Gen Quad Core 2.3GHz Turbo Boost 4.0GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia GTX 1060 |
| Graphics Card Memory | 3GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Series | Asus TUF Gaming |
| Model | FX504MG |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8300H Core i5 8th Gen Quad Core 2.3GHz Turbo Boost 4.0GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia GTX 1060 |
| Graphics Card Memory | 3GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
