Apple Macbook Pro 15″ MID2017 Touch Bar (A1707-EMC3162)Core i7 7th Gen,16GB, 256GB SSD, AMD Graphics, 15.4″
₨110000₨98000
Intel Core i7 7700HQ/16GB/256GB SSD/AMD Radeon 2GB/15.4″ Retina Display/Touch Bar
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 7700HQ/16GB/256GB SSD/AMD Radeon 2GB/15.4″ Retina Display/Touch Bar
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Series | Macbook Pro |
| Model | Macbook Pro 2017 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 7700HQ Core i7 2.8GHz With Turbo Boost 3.8GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.4" Widescreen Retina Display |
| Screen Resolution | 2880*1800 IPS |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | AMD Radeon Pro 555X |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 4 Ports with Thunderbolt 3 |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Series | Macbook Pro |
| Model | Macbook Pro 2017 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 7700HQ Core i7 2.8GHz With Turbo Boost 3.8GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.4" Widescreen Retina Display |
| Screen Resolution | 2880*1800 IPS |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | AMD Radeon Pro 555X |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 4 Ports with Thunderbolt 3 |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
