Apple Macbook Pro 15″ MID 2014 Core i7 4th Gen, 16GB, 1TB SSD, NVidia 2GB, 15.4″ Retina Display
₨130000
Intel Core i7 4th Gen4980HQ/16GB/1TB SSD/NVidia GT750 2GB/15.4″ Retina Display
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 4th Gen4980HQ/16GB/1TB SSD/NVidia GT750 2GB/15.4″ Retina Display
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Series | Macbook Pro |
| Model | Macbook Pro 2014 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 4980HQ Core i7 2.8GHz With Turbo Boost 4GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.4" Widescreen Retina Display |
| Screen Resolution | 2880*1800 IPS |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 1TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia GeForce GT 750 |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Mini Display Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Series | Macbook Pro |
| Model | Macbook Pro 2014 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 4th Generation |
| Processor Speed | 4980HQ Core i7 2.8GHz With Turbo Boost 4GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.4" Widescreen Retina Display |
| Screen Resolution | 2880*1800 IPS |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 1TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia GeForce GT 750 |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Mini Display Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
