Alienware 15 R2 Core i7 6th Gen, 16GB, 256GB, NVidia GTX970 3GB, 15.6″ FHD IPS LED, Windows 11
₨120000
Core i7 6700HQ, 16GB RAM, 256GB NVME SSD, NVidia GTX970 3GB, 15.6″ FHD IPS LED, Windows 11
people are viewing this right now
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Alienware Gaming Series |
| Model | Alienware 15 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 6th Generation |
| Processor Speed | 6700HQ Core i7 2.6GHz upto 3.5GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | GeForce GTX 970M |
| Graphics Card Memory | 3GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 3 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Multi Colour RGB Backlight Keyboard |
| Finger Print Reader | No |
