Acer Nitro 5 AN515-51-705Q Core i7 7th Gen, 16GB, 256GB NVME, NVidia GTX1050Ti 4GB
₨130000
Core i7 7700HQ, 16GB RAM, 256GB NVME SSD, NVidia GTX 1050Ti 4GB, 15.6″ FHD IPS LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 7700HQ, 16GB RAM, 256GB NVME SSD, NVidia GTX 1050Ti 4GB, 15.6″ FHD IPS LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| Series | Nitro |
| Model | Acer Nitro 5 AN515 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 7700HQ Core i7 2.8GHz With Turbo Boost 3.8GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | nVidia GTX1050 Ti |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB3.1 | 1 Port |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| Series | Nitro |
| Model | Acer Nitro 5 AN515 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 7700HQ Core i7 2.8GHz With Turbo Boost 3.8GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | nVidia GTX1050 Ti |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| USB3.1 | 1 Port |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
