Acer Aspire 5 A515 AMD Ryzen 5 4500U, 8GB, 256GB, 15.6″ HD LED, Windows 11
₨58000
AMD Ryzen 5 4500U/8GB/256GB NVME/15.6″ HD LED/Windows 11
people are viewing this right now
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| Series | Aspire |
| Model | Aspire 5 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Processor Speed | AMD Ryzen 5 4500U 2.3GHz with Turbo boost 4GHz 6 Cores |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
OTHER | |
| Other Features | Just Like New |
