Dell Alienware 13 R3 Core i7 7th Gen With GTX 1060 6GB
₨135000
Core i7 7th Gen 7700HQ/16GB/512GB SSD/NVidia GTX 1060 6GB/13.3″ FHD LED/Windows 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 7th Gen 7700HQ/16GB/512GB SSD/NVidia GTX 1060 6GB/13.3″ FHD LED/Windows 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Alienware Gaming Series |
| Model | Alienware 13 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 7700HQ Core i7 2.8GHz With Turbo Boost 3.8GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia GTX 1060 |
| Graphics Card Memory | 6GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB 3 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Multi Colour RGB Backlight Keyboard |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Alienware Gaming Series |
| Model | Alienware 13 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 7700HQ Core i7 2.8GHz With Turbo Boost 3.8GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia GTX 1060 |
| Graphics Card Memory | 6GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB 3 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Multi Colour RGB Backlight Keyboard |
