Dell Vostro 3468 Core i7 7th Gen, 8GB, 256GB SSD, 14″ HD LED, Windows 10 Pro
₨55000
Intel Core i7 2.7GHz 7th Gen/8GB/256GB SSD/DVD Super/Cam/14″ HD LED/Win 10 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 2.7GHz 7th Gen/8GB/256GB SSD/DVD Super/Cam/14″ HD LED/Win 10 Pro
Dell Vostro 3468 Core i7 price in Pakistan
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Vostro |
| Model | Vostro 3468 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 7500U Core i7 2.7GHz upto 3.5GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Vostro |
| Model | Vostro 3468 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | 7500U Core i7 2.7GHz upto 3.5GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
