Dell Latitude E6440 Core i7 With Dedicated Graphics
₨42000
Core i7 2.9GHz 4th Gen/4GB/500GB/AMD Radeon 2GB/Finger Print/DVD Super/Cam/14″ HD+ LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 2.9GHz 4th Gen/4GB/500GB/AMD Radeon 2GB/Finger Print/DVD Super/Cam/14″ HD+ LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude E6440 |
| OS Version | Windows 7 Professional |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor Speed | 4600M Core i7 2.9GHz upto 3.6GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1600 x 900 :HD+ LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR3 |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | AMD / ATI Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics + AMD Radeon HD 8750 |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 0 Port |
| USB 3 | 4 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude E6440 |
| OS Version | Windows 7 Professional |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor Speed | 4600M Core i7 2.9GHz upto 3.6GHz |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1600 x 900 :HD+ LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR3 |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | AMD / ATI Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics + AMD Radeon HD 8750 |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 2 | 0 Port |
| USB 3 | 4 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Finger Print Reader | Yes |
