HP Elitebook 1040 G8 2in1 Core i7 11th Gen, 32GB, 512GB NVME SSD, 14″ FHD IPS Touch Screen X360 LED, Windows 11Pro
₨175000
Core i7 11th Gen, 32GB, 512GB NVME SSD, 14″ FHD IPS Touch Screen X360 LED, Windows 11 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 11th Gen, 32GB RAM, 512GB NVME SSD, 14″ FHD IPS Touch Screen X360 LED, Windows 11 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook 1040 G8 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 11th Generation |
| Processor Speed | 1185G7 Core i7 3GHz with Turbo Boost 4.8GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | LPDDR 4 4267MHz On Board |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
OTHER | |
| Other Features | Builtin Privacy Filter, Just Like New |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook 1040 G8 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 11th Generation |
| Processor Speed | 1185G7 Core i7 3GHz with Turbo Boost 4.8GHz |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | LPDDR 4 4267MHz On Board |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
OTHER | |
| Other Features | Builtin Privacy Filter, Just Like New |
