Dell Latitude 5550 Core Ultra 5, 16GB DDR5, 512GB, 15.6″ FHD IPS LED, Windows 11Pro
₨220000
Core Ultra 5 135U/16GB DDR5/512GB Gen4 NVME/15.6″ FHD IPS LED/Windows 11Pro
people are viewing this right now
Out of stock
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude 5550 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 3 Years International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core Ultra 5 |
| Processor Speed | Core Ultra 5 1.6GHz With Turbo Boost 4.4GHz (12 Cores, 14 Threads) |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR 5 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
OTHER | |
| Other Features | Slightly Used Laptop |
